درباره سرای سالمندان

در فرهنگ یهودی و همه ملتهای مترقی و ادیان الهی دنیا نگهداری از سالمندان و معلولین یکی از وظایف اولیه و نشانه رشد فکری و اجتماعی جوامع بشری بوده است . . .

درباره ما

تاریخچه مختصری از گذشته سرای سالمندان یهودی

دوست عزیز و ارجمند از اینکه وقت گرانبهای خود را صرف برقراری تماس با ما نموده و اظهار علاقه مینمائید که از وضع داخلی و طرز نگهداری سالمندان آشنائی حاصل نمائید کمال تشکر سپاس و امتنان خود را بحضورتان اعلام داشته لذا سعی خواهیم کرد بطور فشرده شما را با یکی از نهادهای نسبتا قدیمی جامعه یهود یان ایران آشنا کنیم. در فرهنگ یهودی و همه ملتهای مترقی و ادیان الهی دنیا نگهداری از سالمندان و معلولین یکی از وظایف اولیه و نشانه رشدفکری و اجتماعی جوامع بشری بوده است. جامعه یهودیان ایران با توجه به فرهنگ غنی خود و با همت انجمن کلیمیان تهران و جمعی از خیرین بخصوص خانمها در سال 1342 اقدام به تأسیس خانه پیران با هدف نگهداری و سرویس دهی سالمندان و معلولین جامعه یهودی در یکی از ساختمانهای قدیمی انجمن کلیمیان که محل اسکان موقت یهودیان شهرستانی بود دایر نمودند که ساختمانهای قدیمی و فاقد وسائل و تجهیزات لازم علمی و بهداشتی یک سرای آبرومند بود ولی با همان شرایط ابتدائی مقداری از نیازهای جامعه کلیمی را با کمک های نقدی و مالی افراد نیکوکار و بصورت غیر انتفاعی بر آورده میکرد. پس از انقلاب اسلامی با مهاجرت و کناره گیری عده ای از مسئولین و خیرین و با وضع حساس جامعه کلیمی و اینکه متاسفانه با مهاجرت بی رویه بعضی خانواده ها سالمندان خود را یکه و تنها در ایران باقی میگذاشتند و از طرفی ضوابط سازمان بهزیستی کشور نظارت دقیقی را بر خانه های سالمندان و معلولین اعمال میکرد که به هیچ وجه با ارائه خدمات قبلی خانه پیران نه تنها هماهنگی نداشت بلکه غیر معقول به نظر میرسید . روی این اصل انجمن کلیمیان وقت لزوم جایگزین نمودن نیروهای جدید و متخصص را جهت اداره و گسترش این نهاد احساس نمود که پنج نفر از افراد علاقمند و با تجربه در امور اجتماعی از جمله مرحوم آقای گاد نعیم داوطلبانه مأمور تجدید سازمان و اداره این مرکز شدند که تحت نام هئیت امنأ سرای سالمندان یهودی که بعضی از آنها تا امروز مشغول خدمت صادقانه نیز می باشند که با بررسیها و شناخت کمبودها و مشکلات جهت ایجاد یک سرای سالمندان آبرومند و منطبق با موازین امروزی و بهداشتی اقدامات خود را به انجام رسانده و سرای سالمندان یا خانه محبت امروز جایگزین خانه پیران گذشته گردید که اهم بخشهای آن ذﻳلا به استحضار میرسد.

1-بخش ساختمانی
2-بخش نگهداری از سالمندان
3- بخش اورژانس و پرستاری
4- بخش فیزیوتراپی
5- بخش روانشناسی
6- بخش تغذیه
7- بخش امور اداری
8- بخش سردخانه های مواد غذائی
9 -آشپزخانه و اطاق فرآوری مواد غذائی
10-سرویسهای بهداشتی و حمام
11-دفتر فنی و خدماتی
12-انبار
13-لنژری (رختشویخانه)
14- کشتارگاه
15-باشگاه ورزشی
16-لوازم ورزشی فضای باز
17- کنیسای نوساز محل عبادت و دعای روزانه
18 -سالن اجتماعات و گردهمائی

 

الف: بخش ساختمانی – ساختمان سرای سالمندان در زمینی به مساحت ده هزار متر مربع که مقدار 2228 متر مربع آن زیر بنا میباشد در میدان امام حسین خیابان دماوند کوچه عاشقباه پلاک 2 و در منطقه 7 ناحیه یک قرار گرفته که شامل دو بخش مخصوص سالمندان که بخش 1 دارای 14 اطاق و بخش 2 دارای 7 اطاق با کلیه تجهیزات و امکانات مربوطه از جمله سرویس بهداشتی و حمام داخل اطاقها و تلویزیون و یخچال و کمد مخصوص البسه و لوازم شخصی و زنگ اخبار مرکزی که مورد استفاده سالمندان عزیز قرار گرفته و مقداری از زیر بنا هم شامل آشپزخانه- قصابخانه-نگهبانی – حمام عمومی سالمندان – بخش فرآوری مواد غذایی – انبارها و مسجد می باشد که باقیمانده متراژ در حدود هشت هزار متر مربع فضای سبز را تشکیل میدهد که بصورت پارک بسیار زیبا و دلنشین که چشم هر بیننده را خیره میکند جهت گردش و تفریح روزانه سالمندان مورد استفاده قرار می گیرد .

ب: بخش نگهداری از سالمندان که با افتخار عنوان مینمائیم به علت مراقبت و رسیدگی در خصوص نگهداری از سالمندان عزیز توانسته ایم با حمایت سازمان محترم بهزیستی کشور و مدیریت قابل توجه و رسیدگی و دلسوزی پرسنل این سرا به رتبه درجه یک ممتاز از طرف سازمان بهزیستی کشور نائل گردیم زیرا با داشتن سه شیفت کامل شبانه روزی که هر شیفت دارای نرس و پرسنل مجرب وظیفه نگهداری از سالمندان را بعهده داشته و پزشک موظف این سرا امور مربوط به دارو ودرمان سالمندان را به انجام میرساند که بخش اورژانس و پرستاری نیز زیر نظر ایشان اداره میگردد که دارای تجهیزات احیأ و سایر وسائل ضروری نیز میباشد ضمنا بخش پرستاری جهت ارتقا سطح خدمات با تهیه فرمهای خاص بر مبنای اصول پیشرفته طب سالمندان تنظیم گردیده . 

ج: بخش فیزیوتراپی که دارای کلیه وسائل مربوط به توان بخشی را در اختیار داشته و تحت نظر متخصص فیزیوتراپی اداره و به سالمندان خدمات ارائه مینماید.

د: بخش روان شناسی این مجموعه تحت نظر لیسانس روان شناسی اداره میگردد که مسئولیت مصاحبه و مشاوره و بررسی وضع روحی سالمندان را بعهده دارد که با انجام تست های روانشناسی روز سالمندان را گروه بندی میکند . کار درمانی و کارهای دستی از قبیل مجسمه سازی-نقاشی با آبرنگ و بافتنی و غیره و کارهای فکری شامل انواع پازل ها و بازیهای فکری

ﻫ: تغذیه سالمندان زیر نظر متخصص و کارشناس تغذیه بوده و متناسب با اوضاع و احوال سالمندان غذای مخصوص طبخ و سرو میگردد که طبخ غذا در آشپزخانه مجهز و بهداشتی و توسط دو نفر آشپز مجرب و کارگران مخصوص آشپزخانه اداره میشود که با توجه به نیاز مبرم جهت نگهداری مواد غذائی اقدام به احداث سه دستگاه سرد خانه با ظرفیت های زیر صفر و بالای صفر نموده ایم که مورد استفاده جهت نگهداری مواد غذائی میباشد . لازم به ذکر است که مواد غذائی در اطاق فرآوری ابتدا آماده طبخ میشود و سپس جهت پخت به آشپزخانه تحویل میگردد.

و: سرویسهای بهداشتی که اکثر اطاقها از توالت و دستشوئی و حمام برخوردار بوده و سرویسهای عمومی هم در محوطه و سالنها وجود دارد که مرتبا ضد عفونی و بهداشتی میگردد که برای بخش حمام ها نیز عینا بدینگونه عمل میشود و سالمندان عزیز هفته ای سه بار از حمام گرم استفاده مینمایند که به وسیله پرسنل انجام میگردد.

ز: دفتر فنی خدمات سرا دارای پرسنل مخصوص شبانه روزی بوده که به امور تاسیسات و سایر موارد خدماتی و باغبانی مشغول می باشند.

ح : لنژری (رختشویخانه) این سرا مجهز به ماشین آلات پیشرفته شستشوی البسه و پتو و ملحفه بوده که پس از شستشو از طریق دیگ بخار و به وسیله ماشین البسه ضد عفونی و بخار داده میشود. البسه توسط اطو پرس و ملحفه ها بوسیله اطو غلطک صاف میگردد.

ط: کشتارگاه سرا دارای محل مخصوص جهت ذبح شرعی احشام میباشد که نذورات افراد خیر در این مکان ذبح میگردد 

ی: بخش باشگاه ورزشی و وسائل ورزشی فضای باز مسئولیت حرکت سالمندان بعهده کارشناس مددکاری بوده که در این خصوص با سالمندان کارهای متناسب با سن و وضعیت جسمانی آنها انجام میگردد. 

ک: بخش انبارها که شامل انبارها ی البسه و پتو و ملحفه و لوازم فنی و سایر اقلام مورد نیاز و مواد غذائی فاسد نشدنی و انبار لوازم اسقاطی میباشد.

ل: بخش عبادتگاه – خوشبختانه اخیرا با حمایت انجمن کلیمیان اقدام به نوسازی ساختمان قدیمی کنیسای سرا نموده ایم که به صورت آبرو مندانه و بسیار جالب به پایان رسیده امید است که مورد رضایت حق تعالی واقع گردد.


م: بخش امور اداری که شامل مدیریت و حسابداری و انبارداری، کارگزینی و کار پردازی بوده که در بخش مدیریت سرکار خانم داورپناه مسئول فنی سرا بوده و به کلیه امور نظارت دارند . لذا با اتکال به عنایت پروردگار سعی در ایجاد و آمادگی به منظور شرکت فعال در گردهمائی های علمی آتی داریم تا بتوانیم بهر طریق ممکن مطابق با متدها و روشهای نگهداری سالمندان و با آخرین پیشرفتهای روز خود را تطبیق داده و با ایجاد تغییرات مناسب و شادی آفرین موجبات رضایت خاطر سالمندان عزیز را فراهم آوریم. 

در خاتمه با آرزوی روزهای بهتر برای کلیه سالمندان عزیز و قدردانی از مسئولین محترم سازمان بهزیستی کشور که همواره مشوق و راهنمای ما در جهت بهبود هر چه بهتر برنامه های سرای سالمندان بوده اند و سایر مراکز اداری و آموزشی و علمی و دانشگاهی و تشکر از حمایتهای انجمن محترم کلیمیان تهران و نماینده محترم کلیمیان در مجلس شورای اسلامی و سایر ارگانها و افراد خیر جامعه کلیمی و پرسنل خدوم و زحمتکش سرا که ما را در ادامه این راه یار و یاور بوده اند تمنا و انتظار داریم کماکان بخاطر نگهداری و حفظ این مجموعه از یاری و همکاری بی دریغ خود ما را بهره مند فرمایند.

 

 با آرزوی توفیق روز افزون برای همه عزیزان

رییس هیئت امنای سرای سالمندان یهودی
وابسته به انجمن کلیمیان تهران
منوچهر سرافراز

 

تازه ترین خبرها:

استقبال از راه‌اندازي سايت

بیننده عزیز از وقتیکه سایت سرا راه اندازی گردید، با توجه به اینکه گزارش مختصری از وضعیت کنونی سرا و نگهداری سالمندان بحضورتان ارائه گردید که با استقبال شما عزیزان و تعداد زیادی از بینندگان از راههای دور و نزدیک ........
بازدید : 707

سال نو مبارک

سال نو مبارک سال نو مبارک سال نو مبارک...
بازدید : 746

لینک های مرتبط:

IJC web

تهران، خیابان جمهوری اسلامی، خیابان شیخ هادی، شماره 223 طبقه سوم تلفن: 66707612 - 66702556

BMG Web

آرشیو و ليست مجلات افق بينا ...

 

 

 

7DR Web

شبات، تفیلین، استخراج تقویم عبری، منورا، بيت المقدس، مزوزا، کبالا، گاه شمار یا تقویم و ...